تفکر طراحی

تفکر طراحی همیشه یکی از پرتقاضاترین مهارت‌ها در هر زمینه‌ای بوده است. به کارگیری اصول تفکر طراحی در استراتژی محصول شما به طور چشمگیری میزان موفقیت کسب و کار را بهبود می‌بخشد. در این مقاله توضیح داده می‌شود، تفکر طراحی چیست و چرا اینقدر مهم است. کاربرد‌ها و مراحل مختلف فرآیند تفکر طراحی را بیاموزید، که برای همه رهبران خلاق و آینده‌نگران آینده ضروری است.

 

مقدمه‌ای بر تفکر طراحی

تفکر طراحی تکنیک یا رویکردی برای حل خلاقانه مسائل با استفاده از ابزار‌ها و فلسفه‌ها، مشاهده مسائل از دیدگاه کاربران و یافتن راه حل‌های عملی است. این شامل شش مرحله مختلف است که بر روی یک رویکرد کاربر محور تمرکز دارد که به رهبران خلاق کمک می‌کند تا بینش‌هایی را برای ایجاد راه حل‌های خلاقانه در محصولات و خدمات به دست آورند.

۱. تفکر طراحی چیست؟

 • تفکر طراحی شامل استفاده از روش‌های خلاقانه و نوآورانه است که به کسب‌وکار‌ها کمک می‌کند محصولاتی را ایجاد کنند که مشتریان دوست دارند، که به نوبه خود به آن‌ها کمک می‌کند از رقبای خود جلوتر بمانند و فرصت‌های تجاری بیشتری ایجاد کنند.
 • از عناصری از جعبه ابزار طراح مانند همدلی و آزمایش برای ایجاد راه حل‌های نوآورانه و انقلابی استفاده می‌کند.
 • نوآوری در طراحی به شما کمک می‌کند تا به یک رهبر خلاق تبدیل شوید و شما را قادر می‌سازد تا تصمیمات سنجیده‌ای بگیرید و بهترین راه حل‌ها را ارائه دهید.
 • همچنین به تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر نیاز مشتریان کمک می‌کند.
 • علاوه بر این، راه حل‌های مقرون به صرفه‌ای را ارائه می‌دهد.

به طور خلاصه، فرآیند تفکر طراحی تلفیقی از نیاز‌های مشتری، نوآوری، امکان‌سنجی فناوری و الزامات کلی برای رشد یک سازمان است.

۲. چرا تفکر طراحی مهم است؟

طراحی فقط ایجاد محصولاتی نیست که برای کاربران جذاب باشد. در عوض، این رویکردی است که می‌تواند برای سیستم‌ها، فرآیند‌ها و تجربیات مشتری اعمال شود. بنابراین، تفکر طراحی چیست و چرا برای رهبران خلاق مهم است؟

 • تفکر طراحی و نوآوری تمرکز را از فناوری محور بودن به طراحی محور بودن و از بازاریابی محوری به تمرکز بر کاربر تغییر می‌دهد.
 • از تخیل، خلاقیت و منطق شما استفاده می‌کند تا امکانات و نتایجی را ایجاد کند که به نفع مشتریان یا کاربران نهایی باشد.
 • تفکر طراحی کلید توسعه‌ایده‌ها برای آینده است و همیشه رهبران خلاق، راه‌شکنی‌ها و آینده‌نگران آینده را در اختیار جهان قرار داده است.

در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام توسعه یک رویکرد خلاقانه با استفاده از تفکر طراحی استراتژیک در نظر گرفته می‌شود :

 • پرسش‌های چارچوب‌بندی –‌ایده‌های طوفان فکری برای شناسایی سؤالات مناسبی که باید برای یافتن راه‌حل‌های خلاقانه و نوآورانه پرسیده شوند.
 • جمع‌آوری الهام – تفکر خارج از چارچوب و ترویج رویکرد‌های جدید با کشف آنچه مشتریان در محصول نهایی به دنبال آن هستند.
 • ایجاد‌ ایده – آزمایش راه حل‌های گذشته برای یافتن نقاط ضعف، نقص، و سپس تلاش برای غلبه بر آن شکست‌ها.
 • ایده‌ها را ملموس کنید – شروع آزمایش‌های سریع و کم‌خطر برای ساخت نمونه‌های اولیه و ادامه بداهه‌پردازی برای ایجاد راه‌حل‌هایی که با نیاز‌های مشتری مطابقت دارد.
 • آزمایش برای یادگیری – جمع‌آوری بازخورد از همتایان و مشتریان برای اصلاح‌ایده‌ها و ادامه انجام آزمایش‌ها برای ارائه راه حل‌های بهتر.
 • داستان ساختن – با هم قرار دادن تمام تلاش‌ها برای ایجاد یک داستان زیبا که همه اعضای تیم را به سمت عمل الهام می‌بخشد.

بر اساس یک شاخص ارزش طراحی گزارش شده توسط مؤسسه مدیریت طراحی، شرکت‌هایی مانند Steelcase، Whirlpool، Walt Disney و Intuit که با رویکرد طراحی محور رهبری می‌شوند، با دستیابی به بازده قابل توجه ۲۱۱ درصد طی ۱۰ سال از S&P ۵۰۰ پیشی گرفته‌اند. این گزارش مطمئناً ثابت می‌کند که چگونه تفکر طراحی نرخ موفقیت یک تجارت را بهبود می‌بخشد.

در نظرسنجی انجام شده توسط Adobe، بیش از ۷۵ درصد از شرکت‌ها موافق استفاده از تفکر طراحی در فرآیند‌های تجاری خود بودند و ۶۹ درصد از شرکت‌ها با استفاده از فلسفه تفکر طراحی به موفقیت بیشتری در نوآوری و طراحی دست یافتند. همچنین بیش از ۱۰ درصد از ۵۰۰ شرکت فورچون تفکر طراحی را به عنوان مهمترین اولویت خود در طراحی فرآیند قرار داده اند.

 

۳. فرآیند تفکر طراحی چیست؟

فرآیند تفکر طراحی یک مسیر غیر خطی است که از یک رویکرد تکراری برای تولید‌ ایده‌های معنادار و کاربردی پیروی می‌کند. این به شما کمک می‌کند تا نیاز‌های مشتری را درک کنید و یک راه حل مبتنی بر طراحی و نوآوری ایجاد کنید، که با آزمایش‌های کم خطر شروع می‌شود.

بنابراین، فرآیند تفکر طراحی چیست؟ این خلاقیت است!

نوآوری در تفکر طراحی عمدتاً  از سه رویکرد پیروی می‌کند: درک، تحقیق و اجرا.

الف) همدلی: درک بیان مسأله

برای کسب و کار‌ها بسیار مهم است که با مشتریان خود همدلی کنند. تفکر از دیدگاه کاربر نهایی به شما کمک می‌کند از رویکرد انسان محوری در یافتن راه‌حل‌هایی که مطابق با نیاز‌های مشتری است پیروی کنید. هدف این مرحله تجزیه و تحلیل الزامات و جمع‌آوری ورودی‌ها برای همدلی با مشتریان و دیدگاه‌های آن‌ها است.

ب) تعریف: تجزیه و تحلیل مشاهده و تعریف نیاز‌های مشتری

چه چیزی در تفکر طراحی برای نوآوری مهم است؟ نیاز‌های مشتریان شما باید اطمینان حاصل کنید که بیانیه مشکل شما مشاهدات مثبت نیاز‌های مشتری شما را تقویت می‌کند و عناصر بد را حذف می‌کند.

ج)‌ایده پردازی: ایجاد ‌ایده

طوفان فکری هیجان‌انگیزترین مرحله فرآیند تفکر طراحی است زیرا به شما امکان می‌دهد تا حد امکان‌ایده‌های بیشتری داشته باشید. از آوردن همه هم تیمی‌های خود به اتاق کنفرانس دریغ نکنید و از دفترچه یادداشت، کاغذ‌های نمودار و وایت برد و غیره برای به اشتراک گذاشتن‌ایده‌ها استفاده کنید.

د) نمونه اولیه: نمونه‌های اولیه را بسازید

نمونه‌های اولیه برای زیرمجموعه‌ای از‌ایده‌های پیشنهادی در مرحله قبل بسازید و بررسی کنید که آیا‌ ایده مربوطه برای ارائه راه حل نهایی امکان‌پذیر است یا خیر. هنگامی که یک نمونه اولیه را آماده کردید، نمونه اولیه را به مشتری نشان دهید و بازخورد یا پیشنهاداتی را برای بهبود بیشتر آن جمع‌آوری کنید.

ه) تست: راه حل‌ها را بر اساس نیاز‌های مشتری خود آزمایش کنید

این مرحله جایی است که شما باید نمونه اولیه‌ای را آزمایش کنید که با نیاز‌ها و انتظارات مشتری شما مطابقت دارد. نمونه اولیه را به شدت آزمایش کنید، بررسی کنید که آیا نتایج مورد انتظار را ارائه می‌دهد یا خیر، و برای جمع‌آوری بازخورد به مشتری خود بازگردید.

و) پیاده‌سازی: راه حل خود را مادی کنید

این مرحله نهایی فرآیند تفکر طراحی است. شما راه حل نهایی را با تبدیل چشم انداز خود به عمل می‌آورید و محصولی را ارائه می‌دهید که به مشکلات مشتریان شما رسیدگی می‌کند و به موفقیت آن‌ها کمک می‌کند.

۴. کاربرد‌های تفکر طراحی چیست؟

تفکر طراحی چیست، این فرآیندی است که برای بخش‌های دولتی و خصوصی صرف نظر از نقش یا صنعت شما، مانند تجارت الکترونیک، تجارت، ورزش، ارتش یا دولت اعمال می‌شود. تفکر طراحی به شما کمک می‌کند تا راه حل‌های معنادار و نوآورانه‌ای را بر اساس نیاز‌های مشتری ایجاد کنید.

 • کسب و کار – فرآیند ایجاد محصول و بازاریابی را بهینه می‌کند. به طراحان در ایجاد همدلی برای مشتریان کمک می‌کند.
 • مراقبت‌های بهداشتی – با ارائه محصولات با کیفیت با قیمت مناسب، مراقبت‌های بهداشتی را بهینه می‌کند.
 • آموزش – چالش‌های معلمان و فراگیران را درک می‌کند و مشکلات آن‌ها را خلاقانه حل می‌کند.
 • فناوری اطلاعات (IT) – همدلی را با مشتریان خود توسعه می‌دهد، ‌ایده‌های ممکن را برای ارائه راه حل‌های معنادار و مقرون به صرفه ارائه می‌دهد.

نتیجه

به طور خلاصه، طراحی تفکر فرآیندی است برای افزایش تجربه کاربر و تولید محصولاتی که عمیقاً با کاربران نهایی و نیاز‌های آن‌ها طنین انداز می‌شود. این‌ها برخی از نکات کلیدی برای پیاده‌سازی تفکر طراحی در گردش کار شما هستند.

یادآوری این نکته ضروری است که این یک رویکرد انسان محور است و نیاز‌های مشتری را در مرکز فرآیند توسعه قرار می‌دهد.
تفکر طراحی برای رهبران خلاق جامعه و برای کسانی است که آینده نگر هستند. می‌توانید تفکر طراحی را در همه جا به کار ببرید و مزایای استفاده از آن را ببینید. تفکر طراحی یک فرآیند بازگشتی است و مطمئناً با گذشت زمان راه حل‌ها و محصولات بهتری ارائه خواهید داد.

 

جهت آگاهی درباره ی نوآوری فرآیند به این مقاله مراجعه کنید.

منابع:

https://www.differential.com/posts/the-3-types-of-innovation-product-process-business-model

https://alcorfund.com/insight/the-innovation-process-importance-steps-types-examples-and-risks-involved

 

 

 

0 پاسخ

ارسال دیدگاه

لطفاً دیدگاهتان را برای ما بنویسید
(با تکمیل فرم زیر، دیدگاه شما ثبت و به زودی منتشر خواهد شد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *