BPMS ، SharePoint یا هر دو ؟ انتخاب با شماست

اگرچه ممکن است BPMS و SharePoint  ظاهر یکسانی داشته باشند اما آنچه درون آنها اتفاق می افتد داستان کاملا متفاوتی است. تکیه به چهارچوب گردش کاری به این معنی است که هرگونه عزیمت از یک جریان خطی ساده به دیگری، نیازمند تغییر در روند برنامه نویسی می باشد. سوم انکه در یک کسب و کار دارای BPMS  استفاده از شیرپوینت پلتفرم مناسبی را جهت تحت نفوذ قرار دادن قابلیت های BPM موجود را ارایه می دهد

در این مواقع، یک لایه یکپارچه می­تواند پشتیبانی پایداری از کاربران SharePoint   که می­خواهند فرآیندهای کسب و کار خود را در محیط مایکروسافت مدل­سازی و اجرا کنند، فراهم می‌­آورد.

در بخش نهایی چک لیستی ساده را قید میکنیم تا در جهت تعیین موقعیت کسب و کار در انتخاب میان Workflow و BPMS کمک کند.

انتخاب SharePoint

اگر شما نیاز به یک مدل فرایندی ساده و تعاملی دارید که در سطح محلی و با یک جریان کار واضح برای پشتیبانی از تغییرات اداره می­شود.

برای جمع آوری محتوا جهت ایجاد یک شبکه داخلی، ساخت پورتال کسب و کار، مدیریت محتوا و بهبود همکاری ها.

جهت ایجاد مصوبات برای مجموعه اسناد، گردش کاری شیرپوینت دارای پیکربندی منعطفی است که مستندات را قادر میسازد تا قبل از انتشار یافتن در دسترس کاربران قرار گرفته و سپس تایید و تصویب شوند.

جهت ایجاد گردش های کاری مبنا: شیرپوینت به کاربرانی که نیاز به سیستم قدرتمند دارند این امکان را می دهد تا گردش های کاری ۳ حالتی خارج از چهارچوب ایجاد کنند شامل: ایجاد، جمع اوری بازخورد امضا.

زمانی که قابلیت های به بیشترین مقدار نفوذ خود رسیده و سفارشی سازی با دقت مدیریت می گردد.

زمانی که نیاز چندانی به یکپارچگی محکم با داده های دیگر سیستم ها، پردازش­های پیچیده، مدل­سازی، بهینه ­سازی و رصد ندارید.

انتخاب راه حل شیرپوینت همراه BPMS

استفاده از سرمایه­ گذاری عظیم مایکروسافت در کاربری ساده، همکاری و روابط کاری در حالیکه قابلیت­های اصلی BPM اضافه می­گردد.

روش­های طبقه ­بندی شده می­توانند ارزان­تر باشند و سریع­تر تسری یابند به نسبت یک BPMS  جامع سنتی

  • توسعه قابلیت های BPM موجود به شیرپوینت
  • اجرا اتوماسیون فرآیند کسب و کار قدرتمند و ارتقاء فرآیند کسب و کار (BPI)

انتخاب BPMS

  • شخصی سازی جریان های کار و یا یکپارچه شدن با سیستم های دیگر موروثی
  • ترسیم کردن نیازهای اساسی و مطابقت آنها در سطح فعالیتها با یک دید جامع از تمامی نقاط تماس
  • بکارگیری فرایندها در موبایل، سیستم های خانگی و لپ تاپ.
  • مرتب کردن فرآیندها و همکاری­ها که پشتیبانی و بهبود سریع را تضمین نماید
  • ارائه بهبود مستمر بدون تکیه زیاد بر کد گذاری و IT
  • پشتیبانی جامع از فرآیند اصلی مثل آن­هایی که بر پایه مستندات نیستن

ابزارهای BPM  بطور معمول همراه با موتور قواعد کسب وکار هستند که می­توانند فرآیندها را با قوانین مربوطه هدایت و کنترل نمایند که این امر مستقل از جریان کار می­باشد و انعطاف بیشتر و پشتیبانی سریع­تر از تغییرات را به همراه دارند. بیشتر نرم افزارهای BPM قابلیت­های یکپارچه­ سازی در قالب نرم ­افزارها و یا ارتباط دهنده ­های OTB که در اکثر سازمان­های بزرگ رایج شده اند را نیز در بردارد.

خلاصه

برای برخی صاحبان کسب و کار ممکن است SharePoint workflows  دقیقا پاسخگوی نیاز فعلی شان باشد، برای برخی دیگر راه حل های چند لایه می تواند یک راه موثر در توسعه منافع حاصل از این نرم افزار مهم سرمایه گذاری جهت گردآوری تفکر فرایندی به سمت خیل عظیمی از کاربران باشد.

هرچند که برای اکثریت، واقعیت­های دنیای در حال تغییر به منزله افزایش سفارشی­ سازی و توسعه مجموعه می­باشد، که هر قدم آن همراه می­شود با گسترش قابلیت­های جریان کار SharePoint استاندارد و نزدیک کردن آن به BPMS  انتخاب یک رویکرد مناسب اکنون میتواند باعث حذف مشکلات در آینده شود، همچنین می تواند به کنترل هزینه ها، تسریع در بهبود زمان و در نهایت خدمت رسانی در کسب و کار کمک قابل توجهی نماید.

نتیجه گیری

شیرپوینت به عنوان یک پورتال، ابزار مدیریت مستندات می تواند نقش موثری در سازمان ها داشته باشد ولی گردش کار آن بخش کوچکی از این ابزار است که عملاً نمی تواند جایگزین BPMS  در سازمان شما شود. شیرپوینت به عنوان ابزاری مستقل برای ارائه مدیریت فرایندهای کسب وکار ساخته نشده است و این دلیلی است که مایکروسافت را به جستجوی شرکای برنامه های یکپارچه با شیرپوینت Third Party ها نظیر AgilePoint ،Global 360 ،K2 ،Nintex   برای تامین نیازمندی های BPM کاربران ترغیب می کند.

بنابراین اگر قصد دارید از شیرپوینت به عنوان ابزار BPM استفاده کنید، برای دسترسی به قابلیت های عمومی ابزارهای BPM جهت برطرف سازی نیازمندی های پیش رویتان، لازم است ابزارهای سوم شخص و قابلیت های هرکدام را بررسی کنید و بر توسعه سفارشی با محیط های برنامه نویسی مثل Visual Studio برنامه ریزی کنید.

تولید کنندگان برنامه های کاربردی فرایندگرا و کسانی که با ابزار  SharePointفرایندهای سازمان را به نرم افزار تبدیل میکنند، متحمل کدنویسی های سنگین و پیچیده می شوند، که بر هزینه ی کل مالکیت (Total Cost Of Ownership: TCO)  اضافه می شود. خرید ابزار BPMS اگرچه هزینه لیسانس را دارد ولی در برابر، هزینه ی کل مالکیت و ریسک کمتری خواهد داشت.

0 پاسخ

ارسال دیدگاه

لطفاً دیدگاهتان را برای ما بنویسید
(با تکمیل فرم زیر، دیدگاه شما ثبت و به زودی منتشر خواهد شد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *